Kuba Endre egykori lovászi lakos keresett meg bennünket azzal, hogy szívesen közreadná rövid írásait honlapunkon. Ezt az oldalt az ilyen történeteknek szenteljük.
Reméljük mások is kedvet kapnak és megosztják velünk élményeiket!
Az iparba kikerülve hamar belekerültem annak a sûrûjébe, és élvezhettem a lélekemelõ, magasröptû üzemi értekezletek színvonalát.
Elsõ igazgatóm Pap elvtárs volt, akit csak "paptúrósnak" ismert a köznép, aki –ha kértek tõle valamit- "nagy túróst magának" szokta volt mondogatni.
A mezõkeresztesi termelési irodán egy helyiségben dolgozott Falucskay Lajos, Dienes Mihály és Czupor Bandi bácsi. Bandi bácsi korábban Lovásziban volt termelési mérnök. Az általánosan elterjedt, és mai napig használt „cuporszelep” Bandi bácsi nevét azt hiszem, örökre megõrzi. Ahogy hallottam, anno egy kis bõrönddel nekiindult a Lovászi mezõ nyugati oldalán a határnak, ott akart disszidálni. Persze elfogták, és lecsukták. Amikor kiszabadult, Mezõkeresztesen tudott elhelyezkedni.
Az Eurogasco 3 területen folytatott Eötvös-Rybár féle gravitációs méréseket 1933-35 között a Dunántúlon: a Kisalföldön, Nagyatád térségében és Lenti és Budafapuszta környékén. A Lenti és Budafapuszta körzetében elvégzett geofizikai mérések három reményteli területet mutattak ki: Budafapusztánál, Lendvaújfalunál és Kútfej község mellett.
Az elbeszélő szerint Takács doktorral történt a következő eset:
Vizsgálatra jelentkezett nála a roma telep egyik lakója. A doki az állapot felmérésével kezdi a munkát.
Lovásziban a termelési üzemben dolgozott Kiss Gábor olajmérnök, aki takarékos és gondolkodó ember lévén mindent megtett annak érdekében, hogy megalkossa a leghatékonyabb gázkonvektort. Hamar kiszámította, hogy a termelt hő igen nagy része hasznosítatlanul távozik a kéményen keresztül.
1967. május 30-án szolgálatteljesítés közben hősi halált a kútfeji őrs két határőre. Történetükre emlékezzünk a határőrség egyik kiadványában megjelent írás segítségével:
Abban az időben a műszerészműhelyben peregtek napjaim, éltem az olajosok mindennapi életét. Egyik feladatom a gázátadó állomások karbantartása volt, ahol bizony gyakran kerültem kapcsolatba azzal az anyaggal, amivel a földgáz szagosításáról gondoskodnak. Az etil-merkaptán tömény állapotban hihetetlenül büdös tud lenni! Az a fokhagymás, döglött görény szag teljesen beleette magát a szerszámokba, az ember bőrébe. Egy-egy ilyen művelet után napokig érezni lehetett, gyakran előfordult, hogy ha valahova beléptem valamilyen munkát végezni, ott rögtön zárták a gázcsapokat, szellőztettek, mert azt hitték, hogy gázszivárgás van!
A sok vidám történet között álljon most itt egy nagyon szomorú, kollégánk, barátunk, Kovács János haláláról.
Jancsi a rétegnyomásmérő csoportban dolgozott, készült a nyugdíjas napokra. Tervezgette már, hogy hogyan fogja beosztani napjait, mennyi időt tölt szőlőjében, gyümölcsfái gondozásával. És elérkezett az utolsó munkanap! Társai ugyan biztatták, hogy maradjon a telephelyen, de a napsütéses időben felkapaszkodott ő is a műszerkocsira, hogy még egyszer végrehajtsa a begyakorlott munkafolyamatokat, méréseket.
Mindig jókedvű fúrómesterünk elmondása szerint csodálatos kedvét fuvaros nagyapjától örökölte. Az öregúr, ha csak tehette, mindig úgy szervezte fuvarjait, hogy valamelyik kocsma útba essen, és egy kis itókával enyhíthesse szomjúságát. Saját elmondása szerint még soha életében nem ivott vizet!
Pista bátyánk 9 évet töltött - mint mondani szokta továbbképzésen a Szovjetúnió táboraiban. Halálos ítéletüket kegyelemből életfogytiglanra változtatták. Rabtartóik mindent megtettek annak érdekében, hogy a rossz körülmények hatására ez ne tartson túlságosan sokáig.
EFOP-3.9.2-16
Humán kapacitások fejlesztése térségi szemléletben (Sajtóközlemény)
VP6-7.2.1-7.4.1.3-17
Közétkeztetés fejlesztése Lovászi községben
VP6-7.2.1-7.4.1.1-16
Településképet meghatározó épületek külső rekonstrukciója, többfunkciós közösségi tér létrehozása, fejlesztése, energetikai korszerűsítés
EFOP-3.9.2-16
Humán kapacitások fejlesztése térségi szemléletben
TOP-3.2.1-15-ZA1-
2016-00032
Lovászi Polgármesteri Hivatal épületének energetikai korszerűsítése
KÖFOP- 1.2.1- VEKOP- 16-
2016-00273
Lovászi Község Önkormányzata ASP központhoz való csatlakozása
EFOP-1.5.3-16-
2017-00069
Humán szolgáltatások fejlesztése a Lenti járásban
Kovács Ferenc polgármester
Testületi tagok:
András Csabáné alpolgármester
Cseke Lászlóné képviselő
Hóbor Róbert képviselő
Kovács Ágnes képviselő
Páli Tibor képviselő
Varga László képviselő
Elérhetőség: 06-30/237-1334
Roma Nemzetiségi Önkormányzat
Orsós Attila elnők
Károlyi Julianna eln.hely.
Orsós György képviselő
Elérhetőség: 06-30/393-7879
2023. január
0-17 éves | 197 |
18-59 éves | 636 |
60-99 éves | 360 |
Összesen | 1 193 |
Az Önkiszolgáló Étterem menüajánlata
Étlap 2023.05.29 - 2023.06.02-ig
Étlap 2023.06.05 - 2023.06.09-ig
Kedves látogatóink számára lehetőséget biztosítunk a légópince idegenvezetéssel történő látogatására.
Felnőtt belépő: 1000 Ft/fő
Diák és nyugdíjas: 500 Ft/fő;