Apóka

Töltött hal

Hozzávalók: 

·                             1 nagyobb csuka,

·                             1 zsemle,

·                             1 tojás,

·                             3 fej hagyma,

·                             2 szál sárgarépa,

·                             3 kanál morzsa,

·                             só, cukor, bors, petrezselyem zöldje.

Elkészítés: 

A megtisztított csuka bőrét óvatosan lenyúzzuk, úgy, hogy a feje rajta maradjon. A húst lefejtjük a csontokról, megdaráljuk, majd összekeverjük az áztatott zsemlével, a tojással, egy kis fej reszelt hagymával, sóval, borssal. A masszával megtöltjük a halbőrt, ami kimaradt, abból vizes kézzel lapos gombócokat formázunk. Közben egy lábasba főni rakunk két nagyobb hagymát és a répákat, sóval, cukorral ízesítjük. Amikor a zöldség már puha, belerakjuk a töltött halat és a gombócokat. Fedővel lefedve lassú tűzön főzzük. A halat mélyebb tálra szedjük, köré rendezzük a gombócokat, sárgarépa szelettel, petrezselyem zöldjével díszítjük.

 

 

Töltött ponty

Hozzávalók: 

1 ponty 
1 tejben áztatott zsemle, 
2 ek rizs, 
1 tojás, 
2 kanál olaj, 
2 dkg vaj, 
1 hagyma, 
1 gerezd fokhagyma, 
ételizesítő por, 
őrölt bors, 

Elkészítés: 

 

A pontyot megtisztítom, de fejét, farkát rajtahagyom. Bőrét óvatosan lefejtem, a húsát kifilézem és ledarálom. Közben sós vízben megfőzöm a rizst. Az olajon üvegesre pirítom az apróra vágott hagymát és összekeverem a darált hallal és a rizzsel. Egy-két percig párolom ezt a tölteléket, majd a ponty bőrébe tömve összevarrom, kivajazott tűzálló tálra fektetem és a sütőben szép pirosra sütöm. Petrezselymes burgonyával tálalom.

Hozzávalók: 

·                             1200 g szarvas- vagy õzhús,

·                             200 g vaj, 

·                             500 g vöröshagyma, 

·                             25 g pirospaprika,

·                             só, 

·                             60 g liszt,

·                             3 dl tejföl.

Elkészítés: 

Ehhez legjobb az állat eleje és lábszárhúsa, azt a pácolásnál leírtak szerint néhány napig pácoljuk, majd a húst ebben a páclében egyszer felforraljuk, abból kiemeljük és kisebb kockákra vágjuk. A vajban a finomra vágott hagymát pirítjuk, elkeverjük a fûszerpaprikával, ezután rögtön beletesszük a húst, felengedjük annyi vízzel vagy húslevessel (kb. 2 liter), hogy egy tartalmas levest kapjunk. Lehet esetleg még egy kevés liszttel simára kevert tejföllel behabarni. (Napjainkban a gulyásleves nem így készül! Liszt és tejföl nélkül, vaj helyett sertés zsírral, fokhagymával, köménymaggal, zöldpaprikával, paradicsommal, burgonyával fõzik manapság.)

 

 

Burgundi marhafarka

Hozzávalók: 

1 marhafarok, 
20 dkg hagyma, 
5 dkg zsír, 
3 dl száraz vörösbor, 
2 ek. liszt, 
1 ek. kapribogyó, 
só, bors

Elkészítés: 

 

A farkat megtisztítom a faggyútól és az ízeknél feldarabolom. A finomra vágott hagymát a zsíron üvegesre párolom, beleteszem a farkakat, keverés közben sózom, s mikor levet ereszt, megszórom a liszttel. Néhányszor megkeverem, majd 1 deci bort öntök rá és lefedve a legkisebb lángon félpuhára párolom. Hozzáadom a maradék bort, az apróra vágott kapribogyót, borsozom, majd készre főzöm. Burgonyapürével tálalom.

Gombás farka

Hozzávalók: 

1 marhafarka, 
10 dkg füstölt szalonna, 
15 dkg zsír, 
8 dkg vöröshagyma, 
20 dkg sárgarépa, 
10 dkg gyökér, 
4 dkg liszt, 
2 g ?rölt bors, 
1 tk. szemesbors, 
mustár, 
1 leveskocka, 
25 dkg erdei gomba, 
2 babérlevél, 
2 dl tejföl, 
1 citrom, 
cukor, só, 
páclé

Elkészítés: 

 

A leveskockából egy csésze vízzel húslevest készítek. A farkat hártyáitól megtisztítom, az ízeknél feldarabolom, kevés zsíron körbesütöm, a húslevessel locsolgatva párolom. Zsírban kisütöm a kockázott szalonnát, megpirítom a hagymát, a karikákra vágott zöldséget, illetve a felcikkezett gombát, babérlevéllel, citromlével felforralom és puhára párolom. Liszttel megszórom, barnára pirítom, a húsra öntöm és babérlevéllel, törött borssal puhára párolom. Tejfölözöm, Krumpligombóccal tálalom.

Hozzávalók: 

1 marhafarok, 
30 dkg hagyma, 
5 dkg zsír, 
2 ek jófajta töröttpaprika, 
2 ek lecsó, 
kevés köménymag, 

Elkészítés: 

 

A farkat megtisztítom a faggyútól és az ízeknél feldaramolom. A finomra vágott hagymát a zsíron üvegesre párolom, megszórom pirospaprikával, beleforgatom a farkadarabokat, keverés közben sózom, s mikor levet ereszt, akkor lefedem és a legkisebb lángon félpuhára párolom (vizet csak mindig keveset adok hozzá). Hozzáadom a köménymagot és a lecsót, majd készre f?zöm. Törtburgonyával, vagy galuskával tálalom.

Marhapörkölt

Hozzávalók: 

Vesepecsenye, vagy lábszár
Hagyma

Elkészítés: 

 

Legjobb hozzá a vesepecsenye széle (pacsni) vagy lábszár. Személyenként fél db hagymát apróra vágunk és forró zsírban megfonnyasztjuk. A húst kockákra vágjuk, megsózzuk és a hagymához tesszük. Addig sütjük a hagymás zsírban, amíg nyers vörös színét el nem vesztette. Ekkor egy mokkáskanálnyi pirospaprikát és egy kevés meleg vizet teszünk rá, majd fedő alatt puhára pároljuk. Amíg puhul, a vizet többször pótoljuk. Közben, ha van friss paradicsom és zöldpaprika, abból is teszünk hozzá egy keveset kimagozva és karikára vágva. Télen egy kevés paradicsompürét tehetünk bele. Tört burgonyával vagy tarhonyával tálaljuk.

Pacalpörkölt

Hozzávalók: 

 1 kg tisztított marhapacal,
 1 nagy fej hagyma,
 2 gerezd fokhagyma,
 1 paradicsom,
 1 zöldpaprika,
 5 evőkanál olaj,
 1 evőkanál édes-nemes pirospaprika,
 1 csipet őrölt kömény,
 1 mokkáskanál szárított majoránna

Elkészítés: 

1. A pacalt többször váltott hideg vízben megmossuk, majd hideg vízben feltesszük főni. Amint felforrt, a vizet leöntjük róla, és hideg vízben ismét átmossuk. Ezután kuktában sós vizet forralunk, beletesszük a pacalt, lezárjuk, és kb. 2 óra alatt puhára főzzük. (Ez normál edényben kb. 4 órát tartana!)

2. Amíg a pacal fő, megtisztítjuk a hagymát, a fokhagymát, és apróra vágjuk. A paradicsomot forró vízbe mártjuk, lehúzzuk a héját és feldaraboljuk. A paprikát megmossuk, kicsumázzuk, felszeleteljük.

3. A kuktát kihűtjük, kivesszük a pacalt, és ceruza vékonyságú csíkokra vágjuk.

 

4. Az olajat egy nagyobb lábasban felforrósítjuk, beletesszük a hagymát, kevergetve megpirítjuk, hozzáadjuk a pirospaprikát, felöntjük kb. egy dl vízzel. Hozzáadjuk a pacalt, a fokhagymát, sózzuk, borsozzuk, megszórjuk őrölt köménnyel, majoránnával, és kb. fél óra hosszat, lassú tűzön főzzük, hogy az ízek jól összeérjenek, és a leve besűrűsödjön. Sós vízben főtt burgonyával tálaljuk.

Hozzávalók: 

jó minõségû pacal, 
vöröshagyma (1 kg pacalhoz 15-20 dkg vöröshagyma), 
fûszerpaprika, 
só, zsír, esetleg kevés bors és fokhagyma.

Elkészítés: 

 

A jó minõségû pacalt megtisztítjuk, majd elõfõzzük (a forrástól számított kb. 10 percig). Ezt követõen felcsíkozzuk, beletesszük a bográcsba, hozzáadjuk az apróra vágott hagymát, felöntjük annyi vízzel, hogy ellepje és kb. 2 órát fõzzük. Ekkor a zsírt külön felmelegítjük, beletesszük a fûszerpaprikát és folyamatosan keverjük. (Vigyázzunk, a paprika ne égjen meg!) Ha elérte a kellõ hõfokot, ráöntjük a félig megfõtt pacalra és erõs tûzön forraljuk. Közben kevés sóval, borssal, fokhagymával ízesítjük, majd készre fõzzük. (A teljes fõzési idõ kb. 5 óra.)

Hozzávalók: 

2 kg pacal
1 nagyobb, húsos csülök
2 evõkanál ételízesítõ por
1 dl ecet
3-4 gerezd fokhagyma
4 evõkanál olaj
1 nagy fej vöröshagyma
2 db paprika
2 db paradicsom
3 evõkanál pirospaprika
1 cseresznyepaprika
õrölt bors

Elkészítés: 

 

A pacalt megtisztítjuk, ecetes vízzel leforrázzuk, majd sós, ételízesítõ porral ízesített vízben puhára fõzzük, végül leszûrjük és felcsíkozzuk. A csülköt annyi vízben, amennyi ellepi, puhára fõzzük, közben sóval, fokhagymával, ételízesítõ porral fûszerezzük. Majd a csülköt kiemeljük, s ha lehûlt, kicsontozzuk, a húst pedig csíkokra vágjuk. (A fõzõlevet félretesszük.) A bográcsban a fölforrósított olajon üvegesre pirítjuk a felaprított vöröshagymát. Pirospaprikával meghintjük, elkeverjük, majd kevés csülöklével felengedjük. Hozzáadjuk a cikkekre vágott paradicsomot és a paprikát, a csíkokra szeletelt pacalt és a csülökhúst, majd felöntjük annyi csülöklével, hogy elegendõ szaftja legyen. Lassú tûzön jó egy órányit fõzzük. Akkor jó, ha a szaftja ragacsos-sûrû lett.

54. oldal / 62

Képviselő testület

Lovaszi cimer

Jánosi Zsuzsanna polgármester

Testületi tagok:
Kondákor Csabáné alpolgármester
András Csabáné képviselő
Szabó Zilia képviselő
Kománovics Péter képviselő
Páli Tibor képviselő
Simon András képviselő

Elérhetőség: 06-30/237-1334

Roma Nemzetiségi Önkormányzat

Orsós Attila elnők
Orsós Attiláné eln.hely.
Orsos Klaudia képviselő

Elérhetőség: 06-30/393-7879

Települési adatok

2025. január

0-17 éves 199
18-59 éves 606
60-99 éves 370
Összesen 1 175

Részletes adatok...


 Az Önkiszolgáló Étterem menüajánlata

Étlap 2025.07.07 - 2025.07.11-ig

Étlap 2025.06.30. - 2025.07.04-ig

Vasfüggöny Múzeum és Bunkerlátogatás

 ovohely

Kedves látogatóink számára lehetőséget biztosítunk a légópince idegenvezetéssel történő látogatására. 

Felnőtt belépő: 2.500 Ft/fő
Diák és nyugdíjas: 1.800 Ft/fő;

10 főtől felnőtt csoportoknak: 20.000 Ft/csoport
Szünnap: vasárnap, hétfő
 
 Jelentkezés: bunkerlovaszi(a)gmail.com
+36 30 265 9614 (9:00 - 17:00)
Joomla templates by Joomlashine